Porady pszczelarskie

Stare plastry to możliwe siedlisko chorób, to wegetacja rodziny a nie rozwój. Węza to radość z pracy. Węza to nowa przestrzeń to nadzieja rodziny na dobrobyt. Pierwsze arkusze węzy poddajemy nie w środek gniazda, nie między czerw ale tuż za czerwiem.

Wymiana połowy plastrów w sezonie to pewność, że pszczoły będą zdrowe, silne fizycznie i zdolne do znoszenia dużej ilości nektaru.

Wycofać matkę z pnia któremu chcemy poddać nową matkę

  1. Po jednej godzinie robotnice powinny odczuć bezmateczność. Taki stan trwa w ulu do siedmiu godzin. W tym czasie należy poddać nową matkę.
  2. Otrzymaną matkę przekładamy do czystej pozbawionej obcych zapachów klateczki.
  3. W zależności od klateczki należy dodać do jej magazynu ciasto miodowo-cukrowe
  4. Klateczkę z matką umieszczamy w środku gniazda wieszając ją na beleczce górnej ramki w połowie jej wysokości. Możemy klateczkę umieścić w plastrze po uprzednim wycięciu kawałka woszczyzny.
  5. Jeżeli trwa pożytek, w gnieździe jest dużo młodych pszczół, a rodzina wykazuje spokój to otwór klateczki zamykamy kawałkiem węzy lub wypełniamy ciastem miodowo - cukrowym,ewentualnie usuwamy zatyczkę. Do rodziny zaglądamy po pięciu dniach.
  6. Jeżeli pszczoły wykazują zdenerwowanie klateczkę z młodą matką wieszamy w środku gniazda lub plastrze, ale otwór przez który ma być wypuszczona zamykamy korkiem lub zatyczką.

Po trzech dniach robimy dokładny przegląd. Strząsamy pszczoły z plastrów i kontrolujemy czy pszczoły nie założyły mateczników. Wszystkie plastry otrząsamy z pszczół strącając je na dno ula. Mateczniki zrywamy, klateczkę z matką umieszczamy w środku gniazda, lub na plastrze otwór przez który ma być wypuszczona matka zabezpieczamy ciastem lub kawałkiem węzy.  Jeżeli nie ma pożytku podkarmiamy - minimum 1 litr syropu. Najlepsza jest pasza bo jest bez zapachowa i nie wabi pszczół sąsiednich rodzin. Zwężamy wylotek, po pięciu dniach przeglądamy. Matka powinna czerwić.

Wiosna to możliwe nagłe ochłodzenie, które może trwać nawet kilka dni. Matki czerwią rodzina potrzebuje wody nawet, gdy jest w ulu zapas pozostały po zimowli. W naszych ulach masz powałkę z otworami  z siatką lub górna podkarmiaczkę. Po pierwszym oblocie można poddawać wodę w słoikach lub wlewając ją do podkarmiaczki. Zdrowa, silna rodzina zagospodaruje minimum 1 litr wody tygodniowo. W dobie nosemozy warto pomóc pszczołom. Zbiorowe poidła wiosną mogą być źródłem niebezpiecznych chorób.

MENU